Punkt pobrań


Punkt pobrań materiałów do badań dla naszych pacjentów jest otwarty 
w każdy wtorek 
w godzinach 08.00-11.30.

Badania pobierane są po okazaniu skierowania wydanego uprzednio przez naszego lekarza.

Badanie krwi:

Na badanie prosimy zgłaszać się na cczo. Zaleca się, by przed pobraniem próbki krwi zachować ok. 12 godzinną przerwę w spożywaniu posiłków. Optymalnie, ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być spożyty ok. godz. 18:00. W dni poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
W przypadku niemowląt i małych dzieci, przed pobraniem krwi dopuszczalne jest podanie lekkiego posiłku. Wyjątek stanowi oznaczenie stężenia glukozy.
Badań nie powinno się wykonywać po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku. O ile nie ma specjalnych wskazań, bezpośrednio przed pobraniem unikać wysiłku i stresu, nie palić. Wskazany jest krótki odpoczynek.
Należy poinformować personel pobierający krew o zażywanych lekach, parafarmaceutykach, suplementach i preparatach ziołowych. Lekarz zlecający badanie decyduje, czy w dniu badania lub w okresie poprzedzającym można przyjmować leki.

Badanie moczu:
Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w aptece) bezpośrednio po spoczynku nocnym (pierwsza poranna porcja moczu) ze środkowego strumienia. Pojemnik opisuje się imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.
Przed pobraniem moczu zalecane jest:

  • stosowanie umiarkowanej, zwyczajowej diety oraz przyjmowanie fizjologicznej (normalnej) ilości płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu lub zwiększenie stężenia białka i ciał ketonowych
  • powstrzymywanie od stosunków płciowych w dobie poprzedzającej badanie
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących,
  • unikanie badania w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację (krwawienie miesiączkowe) do 2 dni po jej zakończeniu, ze względu na dużą ilość krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania.

Przygotowanie noworodka lub małego dziecka do pobrania jednorazowej porannej próbki moczu na badanie ogólne

  • osoba przygotowująca się do pobrania próbki moczu od noworodka lub małego dziecka powinna zaopatrzyć się w jednorazowe woreczki do zbierania moczu (apteka),
  • po uprzednim umyciu i wysuszeniu okolic krocza dziecka należy przykleić woreczek do skóry,
  • po uzyskaniu odpowiedniej ilości moczu woreczek jak najszybciej odkleić,
  • mocz w woreczku dostarczyć do laboratorium.
     

 

Przychodnia Lekarza Rodzinnego w Izbicy

ul. Rynek 29
22-375 Izbica

Tel. 84 618 30 09

E-mail: przychodnia.izbica@op.pl

godziny otwarcia:

pn-pt:  08.00-18.00