Rak jelita grubego (okrężnicy) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Europie. Badaniem w kierunku raka jelita grubego jest kolonoskopia. Usunięcie wykrytych w czasie badania polipów znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych.
Kolonoskopia umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła (kolonoskop). Jest to badanie bezpieczne, które w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu – wymagane są wtedy aktualne badania krwi.
Czy program jest dla Ciebie?
Tak, jeśli masz:
• od 55 do 64 lat oraz
• otrzymałeś imienne zaproszenie.
Nie ma znaczenia czy występują u ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.
Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia
Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli jesteś w grupie:
• osób w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
• osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
• osób w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.
• osób w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.
Jak często musisz robić kolonoskopię
Wystarczy, że zrobisz kolonoskopię raz w życiu. Dalsze postępowanie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany.
Kto i gdzie realizuje program?
SP Szpital Wojewódzki
im. Papieża Jana Pawła II
w Zamościu
Szczegółowych informacji udziela oraz dokonuje zapisów na badania sekretariat Zakładu Endoskopii (parter) pod nr tel. (84) 677 37 51, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Przychodnia Lekarza Rodzinnego w Izbicy
ul. Rynek 29
22-375 Izbica
Tel. 84 618 30 09
E-mail: przychodnia.izbica@op.pl
godziny otwarcia:
pn-pt: 08.00-18.00